GodłoLogo szkołySzkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Trzciance
  telefon  tel. (67)2162132     poczta  sp3trzcianka@wp.pl

Zygmunt Szczęsny Feliński Zygmunt Szczęsny urodził się w 1822 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany został w atmosferze religijnej i patriotycznej. Od najmłodszych lat był czcicielem Matki Bożej. Bardzo wcześnie stracił rodziców, którzy wpoili mu miłość do Boga i ojczyzny. Dzięki opiece krewnych skończył studia w Moskwie i Paryżu. Był człowiekiem wielu zainteresowań i talentów. Przyjaźnił się z Juliuszem Słowackim. Podczas Wiosny Ludów wziął udział w powstaniu na terenach Wielkopolski. Jego losy z tego okresu można poznać dzięki utworzonemu w roku 2022 „Szlaku Zygmunta”, który znajduje się tuż nieopodal naszego miasteczka. Tam też został ranny, a wracając do zdrowia przemyślał głęboko swoje życiowe cele i poglądy. Wówczas podjął decyzję o swoim dalszym życiu. Wstąpił do seminarium duchownego i w 1855 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Petersburgu. Uważnie przyglądał się sytuacji w Rosji i losom Polaków, zwłaszcza opuszczonych dzieci i starców. Bolał nad zamknięciem nowicjatów zakonnych, co było jedną z form carskich represji wobec Kościoła katolickiego. 

W 1857 r. założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – sióstr, które od wielu lat posługują w naszej parafii, któremu zlecił opiekę nad dziećmi oraz ludźmi chorymi i starymi. Jednym z zadań zgromadzenia było organizowanie szkół dla wiejskich dzieci

. 
W 1862 r. papież bł. Pius IX mianował Zygmunta Szczęsnego arcybiskupem metropolitą warszawskim. Piastując ten urząd, Zygmunt przyczynił się do wyraźnego odrodzenia duchowego dawnej stolicy Polski. Zreformował seminarium i Akademię Duchowną w Warszawie, założył schronisko dla biednych dzieci i upowszechnił nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. W 1864 r., po niespełna półtorarocznej posłudze arcybiskupiej, został przez władze carskie skazany na wygnanie w głąb Rosji za to, że w marcu 1863 r. napisał list do cara Aleksandra II w obronie Kościoła i narodu. Również na wygnaniu, w Jarosławiu nad Wołgą, dawał przykład głębokiej wiary. Po 20 latach zwolniono go, jednakże otrzymał zakaz powrotu na teren swojej archidiecezji. Zamieszkał w Dźwiniaczce (wówczas województwo tarnopolskie, obecnie Ukraina), gdzie mimo podeszłego wieku i wyczerpania wygnaniem podjął pracę wśród ludzi.

 
Zmarł w pałacu arcybiskupim w Krakowie 17 września 1895 r. Jego pogrzeb na Wawelu stał się okazją do manifestacji patriotycznych.  
Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 r. przez św. Jana Pawła II podczas Mszy świętej na krakowskich Błoniach. Ojciec Święty powiedział wówczas o nim m.in.:

 
Błogosławiony Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup Warszawy w trudnym czasie niewoli narodowej, wytrwale wzywał do ofiarności na rzecz ubogich, do otwierania instytucji wychowawczych i zakładów dobroczynnych. Sam założył sierociniec i szkołę i sprowadził do stolicy Siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Po upadku powstania styczniowego, wiedziony miłosierdziem wobec braci, otwarcie wystąpił w obronie prześladowanych. Ceną za tę wierność miłości było zesłanie w głąb Rosji, które trwało dwadzieścia lat. Również tam pamiętał o ludziach biednych i zagubionych, okazując im wielką miłość, cierpliwość i wyrozumiałość. Napisano o nim, że ,,w czasie swego wygnania, w ucisku wszechstronnym, w ubóstwie modlitwy, trzymał się tylko ciągle u stóp krzyża i oddawał się miłosierdziu Bożemu". 
 
Kanonizacji Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w październiku 2009 r. dokonał papież Benedykt XVI. Ciało Świętego spoczywa w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Jego relikwie znajdują się także w naszym kościele, a każdego 17. dnia miesiąca można uczestniczyć w Mszy Świętej o godzinie 18.00, podczas której dziękujemy Bogu za dar świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i prosimy Go o wstawiennictwo oraz opiekę. 

 

Konkursy, informacje, ogłoszenia

 • Basen

  Propozycja wyjazdu do Aqua Park w Pile

 • Olimpiada

  XVII Olimpiada Informatyczna

 • mLegitymacja

  mLegitymacja. Co to takiego ?

 • Śnieżny Dekalog - konkurs dla dzieci i młodzieży

  Śnieżny Dekalog - konkurs dla dzieci i młodzieży

 • Forum Romanum

  Chcemy poznać Wasze zdanie w ważnych kwestiach