GodłoLogo szkoły Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Trzciance
 64-980 Trzcianka ul. W. Broniewskiego 2 woj. wielkopolskie tel. 67 2162132

Czego oczekujesz? Wprowadzenie do czasu adwentu

 Cała liturgia Adwentu ma wymiar oczekiwania. Jako chrześcijanie wiemy przecież, na Kogo czekamy. W każdej liturgii czekamy na Chrystusa, który ma przyjść na końcu czasów.

Gromadzimy się jako Kościół po to, żeby w tym wspólnym oczekiwaniu się umacniać. Nie tylko ja sam czekam, lecz czekam razem z innymi, z całym Kościołem. Chrystus powiedział, że przyjdzie. Skoro On to powiedział, to znaczy, że na pewno przyjdzie. W tym sensie każda liturgia i to nie tylko w czasie Adwentu, ma wymiar adwentowy.

Wielu chrześcijan uważa jednak, że Adwent to czas przygotowania na święta Bożego Narodzenia. To tylko część prawdy. Oczywiście jest w Adwencie aspekt przygotowania do świąt, ale to zaledwie parę ostatnich dni: od 17 grudnia aż do Wigilii. To przecież nie cały Adwent! Jego większa część poświęcona jest innemu zagadnieniu. Jest nim budzenie chrześcijańskiej świadomości, oczekiwania.

W dzisiejszych czasach nie umiemy czekać.  Jesteśmy niecierpliwi. Przyzwyczailiśmy się, że wszystko otrzymujemy natychmiast. Coraz bardziej się spieszymy… Tylko do czego? Natychmiast chcemy widzieć rezultaty naszego działania. Od razu pragniemy uczestniczyć w tym, co obiecane. Z jednej strony to piękne, bo oznacza, że jest w nas tęsknota za tym, żeby już świętować, by razem z rodziną siedzieć już przy wigilijnym stole czy pośpiewać kolędy. Z drugiej strony, bez właściwego przygotowania samo świętowanie może stać się prawdziwym koszmarem lub nudą: w Boże Narodzenie nie wiemy, co ze sobą zrobić, bo wszystko już się zrealizowało. To, co powinno cieszyć, już wcale nie cieszy. Bywa, że takie świętowanie staje się wydmuszką, tradycją dla samej tradycji. Tymczasem nie da się dobrze świętować bez oczekiwania w nadziei!

Przypomnijmy więc sobie, czym jest Adwent i jak chrześcijanin może przeżyć ten czas w sposób piękny i dojrzały.

Adwent w polskiej rzeczywistości religijnej jest szczególne pięknym okresem liturgicznym. Przemawia za tym bardzo rozbudowana w naszej tradycji jego symbolika oraz jej znaczenie. Liturgia Adwentu trwa cztery tygodnie, a ostatni IV tydzień jest pełnym napięcia i radości oczekiwaniem na Narodzenie się Mesjasza.

Adwent

Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym, szczególnie w Polsce, są Roraty. Ich nazwa pochodzi od pieśni adwentowej w języku łacińskim „Rorate coeli” – czyli „Niebiosa, spuście rosę” (Iz 43,8 ). Pierwsze wzmianki o ich celebracji pochodzą z XIII w., a od XIV w. znane są już w całej Polsce. Msza roratnia, czyli wotywna o Najświętszej Maryi Pannie sprawowana jest każdego dnia Adwentu wcześnie rano, aby mrok świątyni rozpraszały jedynie zapalone świece. Roraty to czas, kiedy razem z Maryją oczekujemy na wybawienie, jakie przyniosą światu narodziny Zbawiciela. Podczas tej rannej mszy Maryję symbolizuje specjalna świeca zwana roratką. W tradycji przyjmuje się, że jest ona znakiem Maryi, która jako jutrzenka zwiastuje „wschodzące słońce” – czyli Jezusa Chrystusa.

 ŚwiecaPo I wojnie światowej pojawił się także zwyczaj umieszczania w kościołach wieńca adwentowego wykonanego z jedliny z czterema świecami. Jest to forma kalendarza adwentowego i symbol nadziei. Świece wieńca także mają określone znaczenie. Pierwsza z nich, zapalana w I Niedzielę Adwentu, symbolizuje przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie przez Boga. Kolejna, zapalana w II Niedzielę Adwentu, symbolizuje wiarę patriarchów narodu wybranego w obietnicę daru Ziemi Obiecanej. Trzecia, zapalana w III Niedzielę Adwentu, symbolizuje radość króla Dawida świętującego Przymierze z Bogiem. Ostatnia, zapalana w IV Niedzielę Adwentu, symbolizuje nauczanie proroków, którzy zapowiadają przyjście Mesjasza i Jego Królestwa pokoju. Całość wieńca adwentowego (światło, zieleń i forma – krąg ) symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana.

 AdwentW okresie Adwentu podczas liturgii – poza Mszą roratnią - używany jest fioletowy kolor szat. Symbolizuje pokutę, nawrócenie, skruchę, pokorę, a także dostojność. Fiolet, jako że jest zmieszaniem dwóch kolorów: czerwonego (wyraża to, co cielesne) i niebieskiego (wyraża to, co duchowe), symbolizuje również walkę między duchem a ciałem oraz wskazuje na moment Wcielenia Chrystusa, który zjednoczył w sobie to, co boskie i to, co cielesne.

 

 

 

 RodzinaTrzy pierwsze niedziele Adwentu podkreślają oczekiwanie na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Z kolei ostatni tydzień Adwentu jest bezpośrednim przygotowaniem na czas Bożego Narodzenia i jest wspomnieniem pierwszego przyjścia Syna Bożego. Z obu tych względów Adwent jest czasem radosnego, ale pobożnego oczekiwania. III Niedziela zwana Niedzielą Gaudete (od łacińskiego słowa „radujcie się”) wyróżnia się tym, że podczas liturgii używa się szat koloru różowego, który w odróżnieniu od barwy fioletowej jest bardziej nasycony światłem, stanowiąc prześwit światła, które przypomina nam, że czas Bożego Narodzenia jest już blisko.

Jak więc dobrze przeżyć czas Adwentu? Może pomocne okażą się adwentowe wskazówki?

 

 Módl się i kochaj bardziej.

 • Wyproś smutek ze swojego serca, a zaproś radość.
 • Zauważ i wspieraj potrzebujących.
 • Zwróć uwagę na słowa, które wypowiadasz. Mów dobrze o sobie i o innych.
 • Daj nadzieję wszystkim, których spotkasz.
 • Zadbaj o swoją kondycję – ćwicz cierpliwość, życzliwość, łagodność.
 • Spędzaj więcej czasu ze swoimi bliskimi. Razem trwajcie w radosnym, adwentowym oczekiwaniu.

Konkursy, informacje, ogłoszenia

 • Basen

  Propozycja wyjazdu do Aqua Park w Pile

 • Kalendarz adwentowy

  Drodzy uczniowie, zapraszamy serdecznie Was i Wasze Rodziny do udziału w konkursie „Nasz adwentowy kalendarz”.

 • Olimpiada

  XVII Olimpiada Informatyczna

 • mLegitymacja

  mLegitymacja. Co to takiego ?

 • Konkurs

  Konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną - kiermasz świąteczny

 • Forum Romanum

  Chcemy poznać Wasze zdanie w ważnych kwestiach

 • Gminny Konkurs Wiedzy Religijnej

  Gminny Konkurs Wiedzu Religijnej