GodłoLogo szkołySzkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Trzciance
  telefon  tel. (67)2162132     poczta  sp3trzcianka@wp.pl

SolidarniMy, nauczyciele, przypominamy każdego dnia, że każdy człowiek jest ważny, że powinniśmy się wzajemnie szanować i nie pozwalać nikomu na agresję.

Galeria zdjęć. Klikni tutaj

Okazją do przypomnienia wartości, jakimi powinien kierować się każdy człowiek i jakie powinny mu przyświecać w codziennym życiu, są obecne wydarzenia u Naszych Sąsiadów. Ostatnia tematyka wielu zajęć w Naszej szkole dotyczy  właśnie ich tragedii. Jako Solidarni z Ukrainą klasa VI a wykonywała plakat na zajęciach kreatywnych. Wcześniej, na lekcji języka polskiego, poruszony był temat wojny i sytuacji za Naszą granicą. Uczniowie rysowali i kolorowali odpowiednimi barwami mapy Polski i Ukrainy. Następnie, na kolejnych zajęciach, wycinali z kolorowego czerwonego papieru serduszka i symbole w barwach polskiej i ukraińskiej flagi. Powstawały też inne elementy potrzebne do zaprojektowanego wcześniej plakatu. Celem zajęć było rozwijanie kreatywności i twórczości wspierającej harmonijny rozwój uczniów a także i może nawet przede wszystkim - tym razem, solidaryzowanie się z narodem ukraińskim. Zostały stworzone warunki do myślenia kreatywnego, eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi. Wszyscy byli zaangażowani na lekcjach. Zajęciom towarzyszyły też różne emocje. Nie dało się ukryć wzruszeń, smutku, powagi, ale też zapału i nadziei. Zwieńczeniem zajęć był plakat ,,Solidarni z Ukrainą”, który został wspólnie zawieszony w klasopracowni polonistycznej.

Wstrząsające obrazy wojny, która rozgrywa się obok nas, zaprzątają nasze myśli i myśli naszych uczniów i uczennic. Naszą rolą – rolą nauczycieli jest udzielenie im w tym trudnym czasie szczególnego wsparcia. Rozmowy o wojnie z dziećmi i młodzieżą z pewnością nie należą do łatwych i wymagają dużego spokoju oraz empatii. Wiem, że szczególnego podejścia potrzeba jednak wtedy, gdy uczestniczą w niej uczniowie i uczennice z Ukrainy. Czułam, że potrzebne były takie lekcje i szczera, otwarta rozmowa. Wzruszające było to, że niektórzy z uczniów w tym dniu nawet pozostali po lekcjach, żeby kontynuować temat i dopracować pracę plastyczną. Wśród nich znaleźli się też uczniowie z Ukrainy, którzy tworzą społeczność klasową klasy VIa.


                                                  Izabela Gajowa – nauczyciel prowadzący zajęcia

 

Wszystkie artykuły cd.