GodłoLogo szkoły Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Trzciance
 64-980 Trzcianka ul. W. Broniewskiego 2 woj. wielkopolskie tel. 67 2162132

 26 lutego 2022 roku - 95. rocznica Hymnu Narodowego 26 lutego 2022 roku mija 95 lat od ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” polskim hymnem narodowym.

W tym roku rocznica ta przypada w czasie szczególnym, gdyż decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Wybickiego - autora słów Naszego hymnu. Hymn Polski towarzyszy Nam w podniosłych i radosnych chwilach, dlatego warto pamiętać o jego historii. Historia hymnu związana jest nieodłącznie z historią Naszego narodu. Hymn kilkakrotnie zmieniał nazwę na przestrzeni lat. Początkowo tytułowano go jako ,,Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, ,,Mazurek Dąbrowskiego” czy w końcu ,,Jeszcze Polska – od początkowych zwrotów pieśni. Melodia natomiast znana była dawniej jako mazurek ludowy z wieku XVIII. Autora muzyki do dzisiaj nie ustalono. Wiadomo natomiast, że autor tekstu dzisiejszego hymnu, Józef Wybicki, ułożył do niego słowa na prośbę generała  Jana Henryka Dąbrowskiego już w 1797 roku. Z tą  datą wiąże się jeszcze doniosłe wydarzenie, które miało niewątpliwy wpływ na kształt oficjalnego Hymnu Narodowego Polski – sformowanie u boku armii francuskiej dowodzonych przez gen. J. H. Dąbrowskiego Legionów Polskich we Włoszech. Pieśń Józefa Wybickiego towarzysząca legionistom na szlaku bojowym, wraz z nimi trafiła na ziemie polskie znajdujące się pod zaborami. Stała się oficjalną pieśnią dążącego do odzyskania niepodległości Narodu Polskiego – zagrzewała Polaków do walki podczas powstania listopadowego, powstania styczniowego oraz walczących na frontach I wojny światowej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w konstytucji marcowej z 1921 roku, uregulowano kwestie godła i barw narodowych, natomiast kwestię hymnu pozostawiono otwartą. Pierwszą decyzję podnosząca Mazurka Dąbrowskiego do rangi Hymnu Narodowego podjął już 21 marca 1921 roku Minister Spraw Wojskowych gen. broni Kazimierz Sosnkowski, nakazując oddawanie honorów przy intonacji Mazurka Dąbrowskiego. Z kolei 26 lutego 1927 roku Ministerstwo Spraw  Wewnętrznych wydało okólnik, w którym ustanowiono Mazurka Dąbrowskiego oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. 

Mazurek Dąbrowskiego, jako oficjalny hymn Polski, jest dziś prawnie chroniony zapisem w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ustawą o symbolach narodowych.

 

                                                                                                                              Izabela Gajowa

Hymn-nuty

Konkursy, informacje, ogłoszenia

 • Basen

  Propozycja wyjazdu do Aqua Park w Pile

 • Kalendarz adwentowy

  Drodzy uczniowie, zapraszamy serdecznie Was i Wasze Rodziny do udziału w konkursie „Nasz adwentowy kalendarz”.

 • Olimpiada

  XVII Olimpiada Informatyczna

 • mLegitymacja

  mLegitymacja. Co to takiego ?

 • Konkurs

  Konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną - kiermasz świąteczny

 • Forum Romanum

  Chcemy poznać Wasze zdanie w ważnych kwestiach

 • Gminny Konkurs Wiedzy Religijnej

  Gminny Konkurs Wiedzu Religijnej